Mistrovství ČR 2019 reflexních a kladkových luků v terčové lukostřelbě

Účast na letošním MČR v terčové lukostřelbě byla pro nás trochu sázka do loterie. S týmem reflexních luků jsme se domluvili, že letos ještě zůstaneme u nemistrovských vzdáleností 50 a 30m a tím pádem účast oželíme, ale tým kladkových luků – Martin a Marcela M&M – na tréninku i kontrolních závodech potvrzovali, že mistrovství bychom zkusit mohli. Oba střílí souvisle s kl. luky poměrně krátce – cca od jara – ale např. Marcela dosud střílela velmi úspěšně s holým lukem a přechod na „kladku“ zvládla skvěle.

V pátek 23.8.2019 se na armádní střelnici v Plzni-Lobzích začalo kvalifikací, která obnáší 72 šípů; v případě kladkových luků na vzdálenost 50m na terč o průměru 80cm. Martin skvěle ovládl svou nervozitu, která mu v minulosti nedovolovala přenést výkony z tréninku do závodu, a nástřelem 650b zvýšil svůj osobní rekord přibližně o 20b a umístil se jako 13. z 16. Marcela začala skvěle, cca v půlce závodu ale na chvíli ztratila koncentraci a ztratila pár bodů – celkový výsledek 606b znamenal 6.místo z 8.  Z tréninků a předchozích úspěchů s holým lukem ale vím, že Marcely čas ještě přijde.

To nejdůležitější se odehrávalo v sobotu – bojovalo se v přímých vyřazovacích soubojích. M&M narazili na soupeře sice silnější, ale rozhodně nebyli bez šance.  Překvapení se bohužel nekonalo, ovšem ostudu rozhodně neudělali. Martin nastřílel nejvyšší nástřel z poražených a Marcela druhý nejvyšší.

To nejlepší si ale schovali do souboje tříčlenných družstev a mix-týmů (muž-žena). V obou případech jsme v prvním kole narazili na favorizované týmy I.KLK, jejichž střelci patří dlouhodobě do české špičky. V MIXu M&M fantasticky vedli až do poslední sady, kde si bohužel smůlu vybral Martin a pod tlakem střelil těsně mimo terč, čímž jsme přišli o souboj o zlato. Ale hned v druhém kole si reputaci napravil, společně porazili SK Nové Město a získali 3. místo. Stejná situace se opakovala v soutěži tříčlenných družstev, kde s námi hostoval Jakub Ečer z Liberce. V prvním kole jsme s I.KLK naprosto neuvěřitelně remizovali a následoval rozstřel, kde se projevila zkušenost favoritů.  Nebyl čas se tím trápit, hned následoval souboj o bronz s týmem Patriot Brno, který byl napínavý až do poslední sady, do které jsme vstupovali za nerozhodného stavu. M&M s Kubou předvedli ukázkovou poslední sadu a přidali druhý bronz.

Gratulujeme našim střelcům ke skvělému výsledku a děkujeme za reprezentaci našeho klubu.
Blahopřejeme také soupeřům a děkujeme za krásné souboje.

Dětský kroužek lukostřelby

Vzhledem ke zvýšenému zájmu jsme se rozhodli od září otevřít kroužek lukostřelby. Tento bude určen dětem ve věku 10-15let. Spodní věková hranice je hodně individuální, hlavním parametrem je vyspělost dítěte. Přesto mladší děti než 8 let s největší pravděpodobností nepřijmeme. Starší děti mohou navštěvovat běžné hodiny lukostřelby pro veřejnost a poté se stát členy našeho klubu. V případě zájmu doražte, prosím, na první informační schůzku na naší střelnici v horních kasárnách v Klecanech (viz mapa v kontaktech) v neděli 1.9.2019 v 16hod. Představíme vám náš tým, prostory, způsob výuky a s dětmi si hned vyzkoušíme pár šípů, abychom určili, jestli je pro ně lukostřelba vhodná. Dorazit můžete i s dětmi 15+ a domluvíme se, jaké jsou pro ně u nás možnosti.

Pokud by vám termín nevyhovoval a o kroužek máte zájem, zavolejte nám, prosím, a domluvíme se na jiný termín během našich tréninků.

Láďovy rekordy

Láďa prostě bez střílení nemůže být a stále zkouší nové sestavy. Pokud nás sledujete, tak víte, že Láďa je držitelem několika českých seniorských (někdy i absolutních) rekordů. Ať už je to oficiální sestava pro holé luky – 72 šípů na 30m a na terč o průměru 60cm, kde Láďa opravdu dominuje. Výhledově budou holé luky střílet oficiálně 50m, tak si Láďa zkusil zatím možnou sestavu WA/kr, – 50 a 30m á 36 šípů na terč 80cm a opět s rekordním výsledkem. A jelikož mu 50m šlo, chtěl zkusit i delší vzdálenosti. Sestava WA1440 pro seniory znamená 60 a 50m á 36 šípů na terč 122cm a 40 a 30m á 36 šípů na terč 80cm. Zde stanovil rekordní hodnotu jako první. V hale na 18m drží absolutní rekord.
V tabulce můžete vidět, jak to Láďa pěkně „vyzobal“. A na ten zbytek se ještě chystá.

Kyšická terčová III

V sobotu 20.7. se naše  sekce kladkových luků vypravila sbírat zkušenosti na závody do Kyšic. Naší mini výpravu doplnili Ruda s Květou s holými luky. Kyšická střelnice, to je podle znalců buď vítr nebo vedro.  Na nás tentokrát vyšlo vedro.  Martin i Marcela se s ním ale poprali více než dobře a oba si vytvořili nové osobní rekordy. Martin posunul ten svůj o 7 bodů na hodnotu 626 bodů. Marcela pak po velmi povedené druhé půli zvýšila svůj osobní rekord o 24 bodů na hodnotu 636 bodů. Oba se rozhodli zkusit letos mistrovství ČR, sbírají tedy zkušenosti i závody nutné k účasti na vrcholném závodu sezony.

 

1. Mistrovství ČR holých luků – 3x na bedně a další český rekord pro Klecany

Oficiální výsledky: http://files.lukostreleckysvaz.cz/vysl19/v_vot_20190629.pdf

Oficiální fotky: https://photos.app.goo.gl/hAS9VEx2sNBFRpMw9

O víkendu 29.-30.6.2019 se konalo 1. mistrovství ČR holých luků v terčové lukostřelbě.  Této slavnostní příležitosti se ujal Votický klub a hned na úvod musíme zmínit, že pořadatelsky to zvládli na špičkové úrovni a jejich krásné zázemí  jim v dobrém závidíme.  Mistrovství se zúčastnilo 75 střelců z 25 klubů. Počasí nám přálo až moc, teploty byly stabilně nad 34°C. Střelci byli podrobeni nejen zkoušce techniky, ale i odolnosti. 

Naše výprava byla opravdu silná a po úspěchu v loňském ročníku jsme doufali v příčky nejvyšší. Marcelu Blailovou nahradila bez zaváhání Květa Rokos, která se hodně zlepšila a stabilizovala techniku. Tomáše Zahradníka a Láďu Fajtu asi nemusím představovat, oba jsou držiteli českých rekordů ve svých kategoriích. Byl s námi i Ruda Rokos, který se krůček po krůčku zlepšuje.

 

V sobotu jsme začali po desáté hodině kvalifikací. Všichni střelci střílí souběžně. V případě dospělých je to celkově 72 šípů na vzdálenost 30m a terč o průměru 60cm. Maximální bodový zisk je tak 720b, přičemž kolem 600b se pohybují špičkové výsledky. Láďa potvrdil roli favorita mezi seniory a kvalifikaci vyhrál s výsledkem 595b, tedy pouze o pár bodů za jeho vlastním rekordem a s náskokem 52b na druhého Miloše Milfaita. Mezi muži už to bylo těsnější a z kvalifikace postoupil Tomáš z druhého místa s 583b a ztrátou 5b na prvního Jirku Březinu. Květa prolomila svou smůlu z minula, kdy do posledních chvil bojovala o postup, a kvalifikaci ukončila na druhém místě s 530b a ztrátou pouhých 2 bodů na první Jindřišku Stehlíkovou. Ruda bojoval s nervozitou a získal pěkných 403b.  V eliminacích se Ruda ale ukázal jako skvělá podpora, kdy se staral o pohodu kolegů v tom horku, které panovalo.

 

Po pauze na oběd a odpočinku ve stínu následovaly vyřazovací souboje jednotlivců až po semifinále. Souboje o medaile a eliminace družstev byly naplánovány na neděli. *
Láďa eliminacemi postupoval zcela suverénně. J. Jelínka vyřadil čistě 6:0, Z. Vaňharu 6:2 a těšil se na souboj o zlato s Milošem Milfaitem.  Tomáš to tak jednoduché neměl. Bohužel bojoval sám se sebou a bylo to vidět i na výsledcích. V prvním kole postoupil přes T. Veselého ještě čistě 6:0, v druhém kole ale už hodně bojoval s B. Kadrnkou, kdy si pánové nedarovali ani bod. Po sadách 1:1, 2:2, 4:2, 4:4 rozhodla až poslední sada, kterou Tomáš vyhrál. Třetí souboj s M. Vavřičkou už ale Tomáš prohál 6:2 a bohužel už nemohl zasáhnout do bojů o medaile. Skončil na celkovém 8. místě. Květa měla v prvním kole volný postup, v druhém kole vyhrála nad Z. Müllerovou 6:0, v semifinále prohrála 6:2 a v neděli ji čekal souboj o bronz s Věrou Majerovou. Ruda prohrál v prvním kole 6:0. 

Neděle byla plná velmi vyrovnaných soubojů o medaile. První nastoupila Květa s V. Majerovou o bronz. Ačkoliv přítelkyně, na střelecké čáře si nic neodpustily. Sady 1:1, 3:1, 3:3 jasně vypovídají o vyrovnanosti. Pak Věra získala dvě sady a tím i celkové třetí místo. Květa tak skončila na úžasném 4. místě.

Láďa se s M. Milfaitem potkává pravidelně. Rozdíl z kvalifikace sliboval další jasný souboj. Láďa ale hned na úvod ztratil první sadu, pak se ale chytil a otočil na 6:2. Stává se tak mistrem ČR.

Mix tým se skládá z nejlepšího muže a ženy daného oddílu. V našem případě jimi byli Květa a Tomáš.  Tomáš stále hledal svůj rytmus, souboje tak byly velmi vyrovnané. V prvním kole jsme měli přímý postup, v semifinále se utkali s JIM archery klubem a bojovalo se až do rozstřelu, který jsme vyhráli. O zlato jsme bojovali s Brnem 05. Vedli jsme 4:0, ale bohužel Brňáci otočili a zvítězili. Stříbrná medaile je pro nás velkým úspěchem.

Na souboje oddílových družstev se k Tomášovi a Květě přidal Láďa. V prvním kole jsme postoupili jasně přes Votice 6:0, v semifinále si poradili s Libichovem 6:0 a čekal nás poslední souboj s týmem Kroměříže. První dvě sady jsme prohráli 4:0 a pokud bychom prohráli i tu třetí, bylo by rozhodnuto. Naši se ale chytli a téměř bezchybným výsledkem ve třetí sadě se vrátili do hry a čtvrtou sadou pak srovnali na 4:4. Družstva střílí pouze na 4 sady. Čekal nás rozstřel, který byl pro nás zcela infarktový. Tomáš jako první trefil pouze čtyřku a já už ztrácel naději, Květa přidala pět bodů a poslední střílel Láďa. Bylo nutné, aby zasáhl minimálně osmičku na remízu. Láďa ale opět ukázal, jak zkušeným střelcem je a souboj rozhodl čistou desítkou a zajistil našemu družstvu zlato.

Naše celkové skore:
Vladimír Fajta – mistr ČR (senioři) – vítěz kvalifikace

Květoslava Rokos – 4.místo – 2. v kvalifikaci

Tomáš Zahradník – 8.místo (muži) – 2. v kvalifikaci

Rudolf Rokos – dělené 17.místo (muži) – 28. v kvalifikaci

Mix tým – Květa a Tomáš – vícemistři ČR – 1. v kvalifikaci v českém rekordu

Oddílové družstvo – Květa, Láďa, Tomáš – mistři ČR – 1. v kvalifikaci v neoficiálním českém rekordu (nemáme čistě mužské družstvo)

* Vyřazovací souboje se střílí set systémem. Každá sada tří šípů je vyhodnocena zvlášť, lepší získává 2b, při remíze každý střelec po bodu. Max počet sad je pět, při nerozhodném výsledku dojde na rozstřel jedním šípem.

Memoriál F. Frühaufa – SK Slavia Praha

V sobotu 22.6.2019 jsme se vypravili na závody do Vršovic na Slavii. Tentokrát se nás sešlo hodně, jelikož družstvo refl. luků (Michal, Vašek, Lukáš a Pavel) potřebovalo výsledek do přeboru. Marcela se vydala poprvé na závod s kladkovým lukem, Martin absolvoval teprve svůj druhý závod a první letos a Láďa a  Ruda ověřovali formu před mistrovstvím ČR holých luků.

Ačkoliv všude možně pršelo, nám bylo přáno a počasí zůstalo ideální. Většina střelců ověřovala, jestli se v tréninku posouváme a jestli ustojí psychicky samotný závod. Láďa jako nejzkušenější opět nastřílel výsledek blízko vlastnímu českému rekordu – 590b. S holým lukem mu sekundoval Ruda, který se postupně zlepšuje. Mezi střelci s refl. lukem v sestavě WA/kr (50, 30m) nejvíc zazářil Lukáš, který si s 590b zvýšil osobní rekord a blíží se kýžené 600. Do celkového výsledku družstva 1646b přidal Pavel 538b a Vašek 518b. Michal jim kryl záda s 516b.

Marcela vyměnila holý luk za kladkový teprve před 3 měsíci, takže šlo hlavně o zkoušku, jestli zvládne celý závod. To se jí podařilo skvěle a zapisuje si první výsledek 612b. Martin zjistil, jak moc na něj působí závodní napětí, přesto nastřílel pěkných 619b. Cílem pro oba je přiblížit se 650b hranici.

Držte nám palce příští víkend na Mistrovství ČR holých luků. 

V úvodu terčové sezony se držíme na špičce

Máme za sebou cca dva měsíce z venkovní sezony a také první kolo přeboru – dlouhodobé soutěže. Pojďme se podívat, jak se nám zatím vede. O rekordech už jste toho u nás četli dost, budeme se teď věnovat dlouhodobým soutěžím a výsledkům – hlavně žebříčku.

V přeborech to vypadá velmi dobře. Náš dream team 😀 holých luků – Květa, Vláďa, Tomáš – si úžasným výsledkem 1739b zajistil první místo. A to s velmi výrazným náskokem. Ale jelikož je teprve začátek sezony, hodně soupeřů hledá ideální nastavení luků atd., těšíme se na souboje v dalších kolech a hlavně na MČR. Družstvo refl. luků ve složení Michal, Pavel, Lukáš, Vašek zatím drží čtvrté místo s výsledkem 1644b. U „reflexů“ bychom rádi do konce sezony výsledek výrazně vylepšili. Michal s Vaškem jsou s nastavením luků také teprve na začátku, pracovat musíme samozřejmě i na stabilizaci techniky.

Výsledky jednotlivců se vyhodnocují dvojím způsobem. „Žebříček“ pouze dle nejlepšího výsledku sezony z jakéhokoliv oficiálního závodu a „Pohár“ dle průměru tří nejlepších výsledků dosažených pouze na určených závodech. V žebříčku holých luků si drží Láďa první pozici mezi seniory a Tomáš mezi muži, Květa je třetí mezi ženami.
S reflexními luky je Lukáš 7., Vašek 9., Pavel 13. a Michal 15. Naším cílem je dostat všechny čtyři do top 10. 

Vláďa pokořil další rekord – Klecany mají už čtyři národní rekordy

Zatímco jsme čekali na zápis nových rekordů, o kterých jsme vás informovali, Vláďa si zkusil sestavu WA/kr.,  při které se střílí na 50 a 30m. Přidal se k našemu družstvu olymp. luků 12.5.2019 ve Vršovicích, jelikož pánové stříleli stejnou sestavu v rámci přeboru. Počasí tentokrát bylo daleko od ideálu, ale výsledky si pánové nenechali zkazit.

Výsledky 257b/50m a 309b/30m znamenají v součtu 566b a nový seniorský rekord pro holé luky.
V tuto chvíli je tedy Vláďa trojnásobným českým rekordmanem v kategorii seniorů a Tomáš Zahradník drží rekord v kategorii mužů.

Družstvo reflexních luků s celkovým nástřelem 1644b drží prozatím druhou příčku v přeboru.

Gratulujeme.

 

Vláďa znovu navyšuje český rekord v rámci prvního kola přeboru

Střelci našeho družstva holých luků si vybrali dnešní závod na Startu Praha k vytvoření výsledku prvního kola přeboru v terčové lukostřelbě*. Květa, Vláďa, Tomáš a Ruda – všichni jsou již zkušení střelci, což dokazovali v minulých sezonách.
Jak víte, Tomáš a Vláďa jsou držiteli českých rekordů ve svých kategoriích a Květa s Rudou se zlepšují každým tréninkem. Očekávali jsme tak pěkný výsledek. A vyšlo to – stejně jako počasí.
Jsou střelnice, kde se nám prostě dobře střílí a kde je dobrá atmosféra. A ta strahovská, patřící SK Startu, mezi ně patří. 
Vláďa s tím avizovaným pokořením hranice 600b dlouho neváhal a přesně po týdnu od jeho posledního navýšení rekordu přidal dalších 7b na výsledných 605b. Minulou hodnotu rekordu 598b ještě ani nestihli na svazu zaznamenat do tabulek. Těsně v závěsu byl Tomáš, který přidal krásných 595b (původní český rekod, než ho před deseti dny sám překonal), a Květa je podpořila svým osobním maximem 539b. Všichni tři vyhráli kvalifikace ve svých kategoriích. Ruda nastřílel 392b a také se zlepšuje.

Celkový výsledek družstva do prvního kola přeboru je tak 1739b, což je velmi pěkné a nadějné.

Jako trenér děkuji za tak úžasnou reprezentaci a fanouškům za podporu.

* Přebor je dlouhodobá soutěž, která je rozdělena do několika kol během celé sezony. Každé přihlášené družstvo by mělo bodovat v každém kole a dle výsledku jsou přidělovány body za jednotlivá kola. Na konci sezony se vyhlašují celkové výsledky. Do jednotlivých kol může za družstvo střílet více střelců, do výsledků se však počítají jen nejlepší tři.