Lukostřelba Klecany

Hobby i závodní lukostřelba | Skupinové i individuální lekce

Víkendový dvojzávod Martina a Jakuba

Po úterním větrném závodě na domovské střelnici v Klecanech si dva členové týmu kladkových luků chtěli spravit chuť a vyrazili na závody s mezinárodní účastí do Nového Města nad Metují. Martin Dufek a Jakub Ečer si tak mohli poměřit síly jak s domácími sportovci, tak se střelci ze Slovenska a Polska.

V základní skupině Jakub s Martinem předvedli mnohem lepší výkon než při úterním větrném tornádu a nastříleli solidních 658b (Jakub) a 660b (Martin). Střílela se sestava WA720, což je celkem 72 šípů na vzdálenost 50m, kdy má střed terče počítaný za 10 bodů průměr 8 cm. Oproti většině závodů v ČR byl však tento specifický tím, že se střílely ještě tzv. eliminace, čili souboje jeden na jednoho, kdy se střílí 5 sad po 3 šípech. Podle výsledků základní skupiny se pak dosazují střelci do eliminačních soubojů. V eliminačním kole Jakub bohužel nestačil na špičkového slovenského závodníka Marcela Pavlíka a vypadl již ve čtvrtfinále. Martin nemá s eliminačními závody tolik zkušeností a prozatím se mu v osobních soubojích nepodařilo postoupit. V Novém Městě ale chytil formu a probojoval se díky dvěma výhrám do semifinále. Tam však také narazil na Pavlíka, který jeho naději na boj o zlato ukončil. Duel o bronz tak probíhal na mezinárodní úrovni v nervy drásajícím souboji s polským reprezentantem. Po čtvrté sadě měli střelci nerozhodné skóre 113:113. Martin udržel nervy na uzdě a v posledním rozstřelu překonal Poláka o dva body a odnesl si tak velmi dobré 3. místo.

Zdravotní stav bohužel nedovolil Jakubovi nastoupit do nedělního závodu a barvy Klecan hájil pouze Martin. V první polovině se závod vyvíjel velmi slibně. V poslední sadě první půle dokonce Martin ani jednou neminul střed a dal tak plný počet 60 bodů za sadu, což pro něj bylo v jeho dosavadní závodní kariéře poprvé. Skóre 339 bodů v polovině základní skupiny tak zavánělo novým osobním rekordem. Bohužel druhá polovina se nevyvíjela dle očekávání. První sada s 53 body není dobrý start a střelit ve čtvrté sadě dokonce šestku rozhodně není způsob, jak zlepšit své osobní maximum. I přesto se nakonec zadařilo a Martin zvedl „osobák“ alespoň o 1 bod na výborných 670 bodů. 

V eliminacích měl klecanský závodník volný posutp z osmifinále a ve čtvrtfinále pak opět narazil na polského reprezentanta, se kterým v sobotu úspěšně bojoval o bronz. Tentokrát se však vůbec nedařilo a polský závodník si od začátku budoval náskok. Martin ještě v předposlední sadě lehce dotáhl, ale i tak nakonec prohrál o 4 body a závod tím pro něj skončil. Náplastí tak Martinovi mohlo být zlepšení osobního rekordu a vědomí, že potenciál na nástřel skóre okolo 680 bodů rozhodně je.